Sezon na kleszcze

Przyszła wiosna a wraz z nią rozpoczął się sezon na kleszcze. To właśnie teraz (do końca czerwca) kleszcze są najbardziej aktywne. Silnie atakować będą ponownie od sierpnia do października.

Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.  Łącznie w Polsce w roku 2014 r. zarejestrowano 13 875 przypadków zachorowań na boreliozę oraz 197 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze.

Przypominamy więc: wybierając się w plener nie można zapomnieć o odpowiednim osłonięciu ciała (koszula z długimi rękawami, długie spodnie wpuszczone w skarpety, zakryte obuwie, nakrycia głowy, np. kapelusz) oraz o środkach odstraszających owady – tzw. repelentach. Po powrocie należy sprawdzić powierzchnię ciała. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na okolice stawów, głowę, kark, pachwiny. Larwy kleszczy, których ukąszenie również może spowodować zachorowanie na KZM są bardzo małe i trudno dostrzegalne. Dlatego warto wziąć prysznic, aby w ten sposób spłukać z siebie niewczepione jeszcze larwy kleszczy. Jeżeli jednak kleszcz nam się już wczepił, należy we właściwy sposób wyjąć pasożyta z ciała. I to jak najszybciej! Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. W przypadku gdy sami nie potrafimy usunąć kleszcza lub po ugryzieniu przez kleszcza pojawią się niepokojące objawy (zmiany na skórze pojawiające się w okresie 3-30 dni od pokłucia, czy też bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka) należy zgłosić się do lekarza rodzinnego ( w dni wolne oraz święta – do ambulatorium).