Rozmowa z prof. dr hab. Sławomirem Pancewiczem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Białymstoku

prof. PancewiczRośnie liczba zachorowań na choroby odkleszczowe. Czy jest to spowodowane lepszą diagnostyką czy zwiększa się liczba zakażonych kleszczy?

Prof. dr hab. Sławomir Pancewicz: Na pewno z powodu lepszej diagnostyki i większej dostępności do diagnostyki w Polsce. Już dziś nawet w małych miejscowościach można wykonać badania. Drugi powód to kwestia rosnącej liczebności kleszczy i ekspansji kleszczy. Ich geograficzny zakres występowania zwiększa się. Mówi się, że może mieć to związek z ociepleniem klimatu, ale czy tylko to jest przyczyną, do końca nie wiadomo.

Czy kleszcze bytują wyłącznie w lesie?

Kleszcze bytują w rożnych środowiskach: w ogrodach, parkach miejskich, na łąkach.

A czy kleszcze namierzają swoje ofiary?

Kleszcz to nie bombowiec, który spada nagle na ofiarę, nie wiadomo dlaczego. Kleszcze reagują na ruch, temperaturę, zapach, przyciąga je zapach podobny do zapachu potu.

Czy prawdą jest, że preparaty ochronne skutecznie odstraszają kleszcze?

Nie odpowiem na to pytanie. Mogę tylko powtórzyć to co wiem od wielu leśników, że stosowanie środków rzeczywiście przez pewien czas odstrasza, oczywiście nie jest to cała doba. Jednak leśnicy mówią, że zdecydowanie mniej kleszczy przyczepia się po zastosowaniu preparatów.

Coraz modniejsze w Polsce staje się badanie kleszczy, które znajdziemy na naszym ciele. Co Pan Profesor sądzi na ten temat?

To nie ma żadnego sensu. To że kleszcz jest zakażony nie oznacza, że zakaził człowieka. Żeby doszło do zakażenia musi upłynąć określony czas. Druga sprawa – nie każdy człowiek rozwija chorobę w wyniku zakażenia.

Czy jeden osobnik, jeden kleszcz może mieć w sobie klika mikrobów ?

Tak. Jeden kleszcz może być zakażony wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, krętkiem borrelia burgdorferi, czasami trzema patogenami czyli do tego anaplasma phagocytophilum, czasami cztery: babesia, Najczęstsze koinfekcje są dwu patogenów. Jest wielu pacjentów z KZM, u których wykrywa się wczesne stadium boreliozy. I to jest właśnie koinfekcja. Cykl rozwoju kleszcza wygląda tak: samica składa jaja, z jaj wylęga się larwa, z larwy nimfa i później postać dojrzała. Każda ta postać aby móc rozwijać się dalej, musi napić się krwi. Kleszcz głodny przetrwać może nawet trzy lata, jednak żeby dalej się rozwijać przynajmniej raz musi wypić krew I jeżeli taki osobnik trafi na zwierzę zakażone wirusem KZM, to on też zostanie zakażony KZM, a w następnym stadium trafi na zwierzę zakażone krętkami borrelia burgdorferi. Wtedy już jest zakażony tymi dwoma patogenami. Osobnik ten może też zakazić od jednego zwierzęcia kilkoma patogenami, wtedy też człowiek może być zakażony kilkoma patogenami Na szczęście odsetek osób zakażonych kilkoma patogenami jednocześnie nie jest duży.

W jaki sposób objawia nam się KZM po ukłuciu przez kleszcza?

Kleszczowe Zapalenie Mózgu po ukłuciu przez kleszcza ujawnia się w ciągu miesiąca. Pierwsze w okresie 10 dni, objawy przypominają grypę, podwyższona temperatura około 38, bóle mięśni, bóle głowy, złe samopoczucie. Bardzo często pacjencie zgłaszają się do lekarza. W tym czasie są różne rozpoznania, przykładowo zaplenia gardła, zapalenia oskrzeli. Pacjenci otrzymują antybiotyk. W ciągu 3-4 dni najczęściej objawy ustępują całkowicie, bez względu na to czy było leczenie czy nie. Antybiotyk nie ma wpływu na wirusa. Około 50 proc. chorych na tym etapie kończy przygodę z wirusem. U pozostałych zakażonych, po kilku dniach zupełnie pełnego zdrowia, pojawiają się objawy takie jak w pierwszym okresie, jednak zdecydowanie bardziej nasilone. Gorączka jest już wyższa, bóle głowy silniejsze, nie ustępują po wypiciu leków przeciwbólowych. Pojawiają się wymioty i objawy neurologiczne.

Jakie jeszcze choroby odkleszczowe leczone są w białostockiej Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji?

Rozpoznajemy anaplazmozę ludzką i ją leczymy. Szukamy zakażeń babesia i mamy w tej chwili potwierdzonych kilka zakażeń, ale zakażeń, nie chorób. Natomiast takich klasycznych chorób na babeszjozę ludzką nie mieliśmy.