Kleszcze są to pasożyty zewnętrzne, głównie kręgowców. Występują w lasach mieszanych i liściastych, na obrzeżach lasów i śródleśnych łąkach. Ich aktywność rozpoczyna się wiosną, gdy temperatura wzrasta powyżej powyżej 7 stopni C i kończy się późną jesienią. Najwyższą aktywność kleszczy obserwuje się w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Łagodna zima i wilgotne lato sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy.
W Polsce pierwszy przypadek Kleszczowego Zapalenia Mózgu na terenie Puszczy Białowieskiej opisał urodzony na Białorusi doktor nauk weterynaryjnych Wiaczesław Demiaszkiewicz w roku 1947.

Jak usunąć kleszcza

W przypadku ukąszenia ważne jest szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza ze skóry. Najlepiej używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Jeśli fragment ciała pasożyta pozostał w skórze, należy go niezwłocznie usunąć, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia. Niewłaściwe usuwanie pasożyta może skończyć się jego zmiażdżeniem lub sprowokowaniem wymiotów, co przyczynia się do narażenia na przeniesienie bakterii i/lub wirusów, riketsji do organizmu człowieka.  Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz za pomocą substancji natłuszczających.

001

W przypadku gdy sami nie potrafimy usunąć kleszcza lub po ugryzieniu przez kleszcza pojawią się niepokojące objawy (zmiany na skórze pojawiające się w okresie 3-30 dni od pokłucia, czy też bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka) należy zgłosić się do lekarza rodzinnego ( w dni wolne oraz święta – do ambulatorium).

Jak możemy zapobiegać chorobom przenoszonym przez kleszcza

Jedynym skutecznym sposobem pozwalającym uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu jest szczepienie ochronne. Ryzyko zachorowania na inne choroby odkleszczowe, którym nie można zapobiec poprzez szczepienie, możemy zmniejszyć przez stosowanie się do poniższych wskazówek. Wybierając się w plener nie można zapomnieć o odpowiednim osłonięciu ciała (koszula z długimi rękawami, długie spodnie wpuszczone w skarpety, zakryte obuwie, nakrycia głowy, np. kapelusz) oraz o środkach odstraszających owady – tzw. repelentach. Po powrocie należy sprawdzić powierzchnię ciała. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na okolice stawów, głowę, kark, pachwiny. Larwy kleszczy, których ukąszenie również może spowodować zachorowanie na KZM są bardzo małe i trudno dostrzegalne. Dlatego warto wziąć prysznic, aby w ten sposób spłukać z siebie niewczepione jeszcze larwy kleszczy.

Choroby odkleszczowe

Kleszczowe Zapalenie Mózgu

Choroba spowodowana wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Najważniejszą drogą zakażenia człowieka jest pokucie przez zakażonego kleszcza. Możliwe jest również zakażenie drogą pokarmową – po spożyciu niepasteryzowanego mleka koziego, owczego lub krowiego. Szczepienia ochronne przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu skutecznie zapobiegają zachorowaniu.

 

Borelioza

Borelioza jest wielonarządową chorobą bakteryjną, której obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Postaci kliniczne choroby: rumień wędrujący, chłoniak limfocytowy skóry, przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, neuroborelioza.  Rozpoznanie boreliozy jest rozpoznaniem klinicznym wymagającym potwierdzenia badaniami serologicznymi.

rumien1

fot. prof. dr hab. Joanna Zajkowska

Rumień wędrujący – zmiana skórna występującą w miejscu lub w pobliżu ukąszenia, wkłucia kleszcza. Typowa zmiana początkowo ma formę plamy i szybko powiększa się wykazując centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić gdy zmiana ulega powiększeniu w ciągu kilku dni i przekroczy średnicę 5 cm.

 Anaplazmoza

Choroba bakteryjna najczęściej przebiegająca łagodnie. Objawy pojawiają się w ciągu miesiąca od pokłucia przez kleszcza.

Babeszjoza

Choroba zwierząt dzikich i domowych, wywoływana przez pierwotniaki. Możliwe jest przeniesienie zakażenia przez kleszcza na człowieka. Może stanowić poważne zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością (chorzy na AIDS, pacjenci po usunięciu śledziony, przyjmujący leki immunosupresyjne, ludzie w podeszłym wieku).

Senlat (Tibola)

Choroba bakteryjna. Cechą charakterystyczną jest pojedynczy bolesny strup na owłosionej skórze głowy, z łysieniem i zaczerwienieniem wokół w miejscu pokłucia przez kleszcza.