Konferencja naukowa “Choroby przenoszone przez kleszcze”.

Realizację projektu „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych przez kleszcze w rejonach endemicznego ich występowania na pograniczu polsko- białoruskim” rozpoczęliśmy konferencją naukową „Choroby przenoszone przez kleszcze”. Odbyła się ona w Hotelu Białowieskim i trwała przez dwa dni 19-20 września 2013 roku. W konferencji wzięło udział 80. lekarzy i diagnostów, w tym 30. z Białorusi.

Otwarcia konferencji dokonał dyrektor SPZOZ w Hajnówce, Grzegorz Tomaszuk, który przywitał gości i przedstawił krótki zarys realizowanego projektu. Pierwszy wykład poprowadził prof. dr hab. Sławomir Pancewicz na temat „Zagrożenia wybranymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze”. Jako kolejna wystąpiła prof. dr hab. Joanna Zajkowska, która zaprezentowała wykład „Neuroborelioza i współczesne metody diagnostyki boreliozy”. Po krótkiej przerwie wystąpił dr hab. n. med. Anna Grzeszczuk prezentując temat „Ludzka anaplazmoza granulocytarna – aktualny stan wiedzy”. Jako ostatni, pierwszego dnia konferencji, wystąpił Michał Kasperek, z firmy Novartis, Wykład dotyczył „Profilaktyka chorób odkleszczowych”.

W trakcie konferencji nie zabrakło też czasu na dyskusję. Nasi goście mieli mnóstwo pytań do wykładowców. Lekarze pierwszego kontaktu z Polski, jak i z Białorusi pytali o praktyczne podejście do tematu chorób odkleszczowych, zwłaszcza w temacie rozpoznania chorób oraz wskazań do skierowania do poradni specjalistycznych.

Drugiego dnia konferencji, 20 września, goście wysłuchali wykładu lek. med. Justyna Filipiuk, zatrudnionej w SPZOZ w Hajnówce, na temat „ Zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w powiecie hajnowskim w latach 1995-2012”. Na zakończenie podziękowano gościom oraz wykładowcom za bardzo ciekawe prezentacje. Tego samego dnia uczestnicy konferencji zwiedzili Białowieżę.